Koh Samui obsługuje rocznie około 2,8 mln pasażerów (dane z 2024/2025, szacunki na podstawie raportów Bangkok Airways), korzystając z jednego pasa startowego o długości 1 700 m. Dla porównania - lotnisko Phuket z dwoma terminalami odprawiło w analogicznym okresie ponad 10 mln pasażerów. Ta różnica w przepustowości jest twardym czynnikiem analitycznym, który bezpośrednio wpływa na płynność rynku nieruchomości, koszty budowy i potencjał najmu na wyspie.
Monitorujemy sytuację na miejscu od lat i widzimy, jak ograniczenia infrastrukturalne Samui kształtują ekonomikę inwestycji. Lotnisko USM, będące własnością prywatną (Bangkok Airways), utrzymuje ceny biletów na poziomie 3 500-7 500 THB w jedną stronę z Bangkoku (około 400-850 PLN po kursie z I kwartału 2026). Na tej samej trasie do Phuket bilet kosztuje 1 200-3 000 THB. Wyższy koszt przelotu ogranicza liczbę turystów budżetowych, ale jednocześnie filtruje rynek w kierunku segmentu premium.
Szybka odpowiedź
- Lotnisko Samui (USM) dysponuje 1 pasem startowym i odprawia około 40-50 operacji dziennie w szczycie sezonu (stan na 2026 rok)
- Przepustowość terminala to szacunkowo 4 mln pasażerów rocznie przy pełnym obłożeniu, ale brak konkurencji cenowej utrzymuje ruch poniżej tego pułapu
- Ceny biletów na Samui są 2-3 razy wyższe niż na Phuket, co przekłada się na niższy wolumen turystów, ale wyższą średnią wydatków na pobyt
- Koszty budowy na Samui są o 15-25% wyższe niż na Phuket ze względu na konieczność transportu materiałów promem z lądu stałego
- Według naszych szacunków, willa premium w Bophut generuje 5-7% brutto z najmu rocznie, ale po odliczeniu kosztów operacyjnych wynik netto spada do 3-4,5%
- Condo w segmencie freehold (dostępne dla obcokrajowca) w Chaweng to próg wejścia od 3-5 mln THB, willa w Bophut - od 12-25 mln THB
Przepustowość lotniska jako filtr rynku nieruchomości
Bangkok Airways kontroluje ponad 90% slotów na lotnisku USM. Brak obecności tanich linii (AirAsia, Nok Air, Thai Lion) oznacza, że Samui nie może powtórzyć modelu Phuket, gdzie ruch niskokosztowy napędza masowy najem krótkoterminowy. Na Phuket lotnisko HKT przyjmuje bezpośrednie połączenia z Europy, Chin, Rosji i Australii. Na Samui praktycznie każdy lot międzynarodowy wymaga przesiadki w Bangkoku, Singapurze lub Hongkongu.
Dla polskiego inwestora oznacza to konkretną różnicę: podróż Warszawa-Samui trwa 14-18 godzin z co najmniej jedną przesiadką i kosztuje w obie strony 3 500-6 000 PLN w klasie ekonomicznej. Trasa Warszawa-Phuket oferuje loty bezpośrednie czarterowe w sezonie (około 3 000-4 500 PLN) i czas podróży 10-12 godzin.
Jak lotnisko wpływa na obłożenie najmu
Sprawdzamy dane z platform rezerwacyjnych od kilku sezonów. Wille premium w Bophut i Maenam notują obłożenie na poziomie 55-70% w sezonie (grudzień-kwiecień), ale w porze deszczowej (sierpień-październik) spada ono do 20-35%. Na Phuket analogiczne nieruchomości w Bang Tao czy Kamali utrzymują 40-55% nawet w low season dzięki większej dostępności lotniczej i dywersyfikacji rynków źródłowych.
Warianty i scenariusze
Wariant A - Willa premium w Bophut (leasehold 30+30 lat)
Przykładowa kalkulacja dla willi 3-sypialnianej z basenem w okolicy Fisherman's Village:
- Cena zakupu: 18 000 000 THB (około 2 050 000 PLN po kursie 0,114 z I kwartału 2026)
- Przychód z najmu brutto: średnia stawka 8 000 THB/noc w sezonie, 4 500 THB/noc poza sezonem
- Obłożenie roczne: średnio 50% (182 noce) - szacunek zespołu na podstawie danych rynkowych
- Przychód roczny brutto: (120 nocy x 8 000) + (62 noce x 4 500) = 1 239 000 THB
- Koszty operacyjne: zarządzanie najmem (25-30%) + utrzymanie basenu i ogrodu (80 000-120 000 THB/rok) + ubezpieczenie + drobne naprawy = około 430 000-490 000 THB
- Wynik netto przed podatkiem: około 750 000-810 000 THB, czyli 4,2-4,5% netto od ceny zakupu
- Podatek: ryczałtowe rozliczenie najmu w Tajlandii to kwestia indywidualna, ale efektywna stawka przy strukturze spółki Thai Co. Ltd. wynosi zazwyczaj 5-15% od dochodu netto
Wariant B - Condo freehold w Chaweng
Mieszkanie 1-sypialniane (45-55 m²) w nowym projekcie:
- Cena zakupu: 4 500 000 THB (około 513 000 PLN)
- Przychód z najmu brutto: 2 500 THB/noc w sezonie, 1 500 THB/noc poza sezonem
- Obłożenie roczne: 55% (200 nocy) - Chaweng ma wyższą rotację turystyczną
- Przychód roczny brutto: (130 nocy x 2 500) + (70 nocy x 1 500) = 430 000 THB
- Koszty operacyjne: opłata common area (2 000-3 500 THB/miesiąc) + zarządzanie (25%) + drobne koszty = około 155 000-175 000 THB
- Wynik netto przed podatkiem: około 255 000-275 000 THB, czyli 5,7-6,1% netto
- Zaleta: freehold w kwocie zagranicznej (do 49% powierzchni budynku), prostsza odsprzedaż
Wariant C - Brak inwestycji na Samui, alternatywa Phuket
Condo freehold w Bang Tao (Phuket), 50 m², nowy projekt:
- Cena zakupu: 5 500 000 THB (około 627 000 PLN)
- Obłożenie roczne: 60-65% dzięki lepszej dostępności lotniczej
- Wynik netto: szacunkowo 5,5-6,5% - wyższa konkurencja, ale większa płynność rynku wtórnego
Tabela porównawcza
| Parametr | Willa Bophut (Samui) | Condo Chaweng (Samui) | Condo Bang Tao (Phuket) |
|---|---|---|---|
| Cena wejścia (THB) | 18 000 000 | 4 500 000 | 5 500 000 |
| Cena wejścia (PLN) | ok. 2 050 000 | ok. 513 000 | ok. 627 000 |
| Forma własności | Leasehold / spółka | Freehold | Freehold |
| Rentowność netto | 4,2-4,5% | 5,7-6,1% | 5,5-6,5% |
| Obłożenie roczne | 50% | 55% | 60-65% |
| Płynność odsprzedaży | Niska | Średnia | Wysoka |
| Koszt lotu z PL (w obie strony) | 3 500-6 000 PLN | 3 500-6 000 PLN | 3 000-4 500 PLN |
| Ryzyko infrastrukturalne | Wysokie | Wysokie | Niskie-średnie |
| Sezonowość najmu | Silna | Silna | Umiarkowana |
Ograniczenia infrastrukturalne Samui - twarde dane
Woda i prąd
Samui nie ma połączenia z siecią wodociągową kontynentu. Woda pitna pochodzi ze studni i odsalania, co w porze suchej (luty-kwiecień) generuje przerwy w dostawie i dodatkowe koszty. Nasi analitycy odnotowują, że deweloperzy w Maenam i Lamai coraz częściej instalują własne zbiorniki i systemy odsalania, podnosząc koszt budowy o 500 000-1 500 000 THB na projekt. Prąd dostarczany jest kablem podmorskim z prowincji Surat Thani - awarie zdarzają się kilka razy w roku.
Drogi i transport materiałów
Materiały budowlane docierają promem z Donsak (czas przeprawy około 1,5 godziny). Koszt transportu cementu, stali i wykończeń jest o 15-25% wyższy niż na Phuket, gdzie mosty łączą wyspę z lądem. Według szacunków rynkowych, koszt budowy willi pod klucz na Samui to 35 000-55 000 THB/m², podczas gdy na Phuket analogiczna jakość kosztuje 30 000-45 000 THB/m².
Dostępność wykonawców
Na wyspie działa ograniczona liczba firm budowlanych z doświadczeniem w segmencie premium. Monitorujemy oddania projektów i widzimy, że opóźnienia o 6-12 miesięcy są normą, nie wyjątkiem. Brak wykwalifikowanej siły roboczej na miejscu oznacza, że wielu deweloperów sprowadza ekipy z Surat Thani lub Bangkoku, co podnosi koszty.
Rejon po rejonie - różnice dla inwestora w 2026 roku
Bophut i Fisherman's Village - segment wyższy, wille 15-40 mln THB, turyści europejscy i australijscy, restauracje i butiki. Najwyższe stawki najmu na wyspie, ale też najwyższe koszty utrzymania. Średnia stawka za willę premium to 8 000-15 000 THB/noc.
Maenam - spokojniejszy rejon, popularny wśród rodzin i osób pracujących zdalnie. Wille w przedziale 8-20 mln THB. Niższe stawki najmu (4 000-8 000 THB/noc), ale dłuższe pobyty (średnio 14-30 dni vs 5-7 dni w Bophut).
Lamai - środek stawki, mieszanka condo i willi. Ceny condo od 3 mln THB, wille od 7 mln THB. Dość dobra infrastruktura drogowa, mniej premium niż północne wybrzeże.
Chaweng - najwyższa rotacja turystyczna, największa koncentracja hoteli i condo. Najem krótkoterminowy z obłożeniem do 60% rocznie. Hałas i zatłoczenie obniżają atrakcyjność dla segmentu premium, ale podnoszą stopę zwrotu z tańszych jednostek.
Ryzyka i błędy
- Przecenianie obłożenia: wiele kalkulacji deweloperskich zakłada 70-80% obłożenia. Nasze dane wskazują, że realistyczny średnioroczny poziom to 45-55% dla willi i 50-60% dla condo w dobrych lokalizacjach
- Ignorowanie kosztów transportu promowego: inwestor, który nie uwzględni logistyki materiałów, może przekroczyć budżet budowy o 20% lub więcej
- Leasehold bez zabezpieczenia przedłużenia: umowa 30-letnia bez jasnych zapisów dotyczących odnowienia to poważne ryzyko. Sprawdzamy dokumenty na miejscu i widzimy, że część starszych umów nie zawiera gwarancji przedłużenia
- Zależność od jednego operatora lotniczego: jeśli Bangkok Airways ograniczy częstotliwość lotów (co miało miejsce w 2020-2021), obłożenie najmu spada gwałtownie. Dywersyfikacja dostępu lotniczego na Samui jest praktycznie zerowa
- Kurs THB/PLN: w ciągu ostatnich 5 lat kurs wahał się między 0,105 a 0,125 PLN za 1 THB, co przy inwestycji rzędu 18 mln THB oznacza różnicę ponad 350 000 PLN w zależności od momentu transferu
- Brak planów rozbudowy lotniska: według dostępnych informacji na 2026 rok, nie ma zatwierdzonych planów budowy drugiego pasa ani otwarcia lotniska dla linii niskokosztowych
FAQ
Czy lotnisko na Samui zostanie rozbudowane w najbliższych latach
Według dostępnych danych na 2026 rok, nie ma zatwierdzonych planów rozbudowy lotniska USM. Bangkok Airways, jako właściciel, nie ogłosił inwestycji w drugi pas startowy ani nowy terminal. Przepustowość pozostaje ograniczona do jednego pasa i jednego terminala.
Ile kosztuje przelot z Polski na Koh Samui w 2026 roku
Przelot w obie strony z Warszawy na Samui kosztuje 3 500-6 000 PLN w klasie ekonomicznej, z co najmniej jedną przesiadką (najczęściej Bangkok lub Singapur). Czas podróży to 14-18 godzin. Dla porównania, lot na Phuket to 3 000-4 500 PLN z możliwością czarteru bezpośredniego w sezonie.
Czy willa na Samui jest lepsza inwestycyjnie niż condo
To zależy od profilu inwestora. Willa generuje wyższy przychód brutto, ale po odliczeniu kosztów operacyjnych (zarządzanie, basen, ogród) rentowność netto spada do 4,2-4,5%. Condo freehold w Chaweng daje 5,7-6,1% netto przy niższym progu wejścia i prostszej odsprzedaży.
Jakie są główne ryzyka infrastrukturalne na Koh Samui
Kluczowe ryzyka to: przerwy w dostawie wody w porze suchej, awarie zasilania z kabla podmorskiego, wyższe koszty budowy (transport promem), ograniczona dostępność wykonawców i zależność od jednego operatora lotniczego.
Czy obcokrajowiec może kupić willę na Samui na własność
Cudzoziemiec nie może bezpośrednio posiadać gruntu w Tajlandii. Wille nabywane są w strukturze leaseholdu (dzierżawa 30+30 lat) lub poprzez spółkę Thai Co. Ltd., w której cudzoziemiec jest udziałowcem mniejszościowym. Condo do 49% powierzchni budynku można nabyć na pełną własność (freehold) w kwocie zagranicznej.
Jak kurs THB do PLN wpływa na opłacalność inwestycji na Samui
Przy inwestycji rzędu 18 mln THB różnica kursu między 0,105 a 0,125 PLN/THB to ponad 350 000 PLN. Monitorujemy kurs na bieżąco - w I kwartale 2026 roku utrzymuje się on w okolicach 0,114 PLN za 1 THB. Rekomendujemy rozłożenie transferów w czasie.
Który rejon Samui daje najwyższą stopę zwrotu z najmu
Chaweng oferuje najwyższe obłożenie (do 60% rocznie) i najlepszą stopę zwrotu z condo (5,7-6,1% netto). Bophut daje wyższe stawki dobowe, ale niższe obłożenie poza sezonem i wyższe koszty operacyjne.
Ile trwa budowa willi na Koh Samui
Według naszych obserwacji, budowa willi pod klucz trwa 12-18 miesięcy w teorii, ale opóźnienia o 6-12 miesięcy są powszechne ze względu na ograniczoną dostępność wykonawców i logistykę transportu materiałów.
Czy Samui konkuruje z Phuket o tych samych inwestorów
Częściowo tak, ale profile się różnią. Samui przyciąga inwestorów szukających mniejszej skali, spokoju i segmentu premium. Phuket oferuje wyższą płynność, lepszą dostępność lotniczą i szerszy wachlarz cenowy. Polski inwestor z budżetem poniżej 5 mln THB znajdzie więcej opcji freehold na Phuket.
Analizujesz zakup nieruchomości na Phuket lub Koh Samui? Napisz do nas - nasi analitycy przygotują zestawienie danych dla wybranej lokalizacji.
