Średnia cena metra kwadratowego w Kamali na początku 2026 roku mieści się w przedziale 120 000 - 180 000 THB za condomiania w segmencie średnim i wyższym, co przy kursie ok. 10,8 THB/PLN (stan na I kwartał 2026) daje orientacyjnie 11 100 - 16 700 PLN/m². To plasuje Kamalę powyżej mediany dla zachodniego wybrzeża Phuketu, ale wyraźnie poniżej sąsiednich Surin Beach i Layan, gdzie ceny ofertowe potrafią przekraczać 250 000 THB/m².
Monitorujemy oferty pierwotne i wtórne w tej dzielnicy od ponad trzech lat. Kamala wyróżnia się dużym udziałem projektów w fazie budowy - według naszych szacunków ok. 40 % aktywnych ofert to jednostki z planowanym oddaniem w 2026 i 2027 roku. Rynek wtórny jest płytszy: gotowe apartamenty z tytułem freehold zmieniają właściciela rzadziej, a ceny transakcyjne oscylują 5-12 % poniżej cen ofertowych.
Dla polskiego inwestora kluczowe jest rozróżnienie między ceną ofertową dewelopera (broszurową) a ceną zamknięcia transakcji. W naszych zestawieniach kwartalnych widzimy, że w Kamali rabaty negocjacyjne na rynku pierwotnym wynoszą średnio 3-7 % przy płatności gotówkowej przed oddaniem budynku, natomiast na rynku wtórnym rozstrzał jest większy i zależy od pilności sprzedającego.
Szybka odpowiedź
- Mediana ceny ofertowej condominów w Kamali: ok. 145 000 THB/m² (stan na I kwartał 2026, dane z portali ogłoszeniowych i prospektów deweloperów)
- Segment premium (widok morski, górne piętra): 180 000 - 250 000 THB/m²
- Segment ekonomiczny (studio, oddalenie od plaży powyżej 1 km): 90 000 - 120 000 THB/m²
- Roczna dynamika wzrostu cen ofertowych w Kamali: +6-9 % r/r według naszych szacunków (porównanie I kw. 2025 vs I kw. 2026)
- Udział nabywców zagranicznych w nowych projektach Kamali: szacunkowo 65-75 % (dane z rejestrów transakcji condominialnych)
- Kurs THB/PLN używany w przeliczeniach: 10,8 (średni kurs NBP, marzec 2026)
Warianty i scenariusze
Scenariusz A - zakup w presale (faza budowy)
Deweloperzy w Kamali oferują jednostki w presale z cenami wyjściowymi niższymi o 10-20 % od ceny przy oddaniu budynku. Harmonogram płatności rozkłada się najczęściej na 18-30 miesięcy: wpłata rezerwacyjna (100 000 - 300 000 THB), następnie raty konstrukcyjne (30-50 % ceny), reszta przy odbiorze kluczy. Ryzyko: opóźnienia oddania, zmiana jakości wykończenia, brak gwarancji ukończenia projektu w przypadku mniejszych deweloperów. Według naszych obserwacji dwa projekty w Kamali planowane na 2025 rok przesunęły termin oddania o 6-9 miesięcy.
Scenariusz B - zakup gotowej jednostki na rynku wtórnym
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym w Kamali kształtują się w przedziale 130 000 - 170 000 THB/m² dla jednostek 3-7-letnich w dobrym stanie. Przewaga: natychmiastowa zdolność generowania przychodu z najmu, weryfikowalna historia obłożenia, znane koszty utrzymania (opłaty CAM w Kamali wynoszą typowo 50-90 THB/m²/miesiąc). Wada: wyższy próg wejścia (pełna płatność przy transakcji), brak możliwości negocjacji harmonogramu rat.
Scenariusz C - segment willi (leasehold)
Wille w Kamali, zwłaszcza na wzgórzach z widokiem na Andaman, oferowane są najczęściej na gruncie w formule leasehold 30+30+30 lat. Ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej sięgają 100 000 - 200 000 THB/m², ale trzeba doliczyć grunt (leasehold fee). Łączny koszt willi 200-400 m² w Kamali to orientacyjnie 15-45 mln THB. Płynność odsprzedaży jest niższa niż w segmencie condominów.
Tabela porównawcza
| Parametr | Kamala - ekonomiczny | Kamala - średni | Kamala - premium | Surin (referencja) | Bang Tao (referencja) |
|---|---|---|---|---|---|
| Cena ofertowa (THB/m²) | 90 000 - 120 000 | 130 000 - 170 000 | 180 000 - 250 000 | 180 000 - 280 000 | 110 000 - 180 000 |
| Cena (PLN/m², kurs 10,8) | 8 300 - 11 100 | 12 000 - 15 700 | 16 700 - 23 100 | 16 700 - 25 900 | 10 200 - 16 700 |
| Typowa pow. jednostki | 28 - 40 m² | 45 - 75 m² | 80 - 150 m² | 50 - 120 m² | 35 - 90 m² |
| Odległość od plaży | ponad 1 km | 300 m - 1 km | poniżej 500 m | poniżej 500 m | 200 m - 1,5 km |
| Szacunkowy yield brutto (najem krótkoterminowy) | 6 - 8 % | 5 - 7 % | 4 - 6 % | 4 - 5 % | 5 - 7 % |
| Opłata CAM (THB/m²/mies.) | 40 - 60 | 60 - 80 | 80 - 120 | 70 - 110 | 50 - 90 |
| Pipeline nowych oddań 2026-2027 | niski | wysoki | średni | niski | bardzo wysoki |
Ryzyka i błędy
Pominięcie kosztów transakcyjnych. Przy zakupie nieruchomości w Tajlandii nabywca ponosi koszty rzędu 1,5 - 3,5 % wartości (transfer fee, withholding tax, opłata skarbowa). W przypadku odsprzedaży przed upływem 5 lat dochodzi specific business tax (3,3 %). Polscy inwestorzy często nie uwzględniają tych kosztów przy kalkulacji rentowności.
Ryzyko kursowe THB/PLN. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs wahał się w przedziale ok. 10,2 - 11,4 THB/PLN. Zmiana o 1 THB na złotym zmienia koszt zakupu apartamentu o wartości 7 mln THB o ponad 50 000 PLN w przeliczeniu. Zabezpieczenie kursowe (forward) jest technicznie możliwe, ale rzadko stosowane przez nabywców detalicznych.
Nadmierne oczekiwania yieldu. Marketing deweloperski obiecuje czasem 8-10 % brutto z najmu w Kamali. Nasze dane z monitoringu platform rezerwacyjnych wskazują, że realistyczne obłożenie gotowych condominów w Kamali to 55-70 % w skali roku, przy średniej stawce 1 800 - 3 500 THB/dobę dla jednostki 45-60 m². Po odjęciu kosztów zarządzania (20-30 % przychodu), opłat CAM, ubezpieczenia i okresów pustostanów yield netto spada do 3,5 - 5,5 %.
Presja podażowa w latach 2026-2027. Monitorujemy co najmniej 5 nowych projektów condominialnych w Kamali i bezpośrednim otoczeniu (rejon Kamala - Nakalay) z łączną liczbą ponad 800 jednostek planowanych do oddania w horyzoncie 18 miesięcy. Taka podaż może tymczasowo hamować wzrost cen i zwiększać konkurencję na rynku najmu krótkoterminowego.
Brak weryfikacji dewelopera. Nie wszystkie firmy operujące w Kamali mają udokumentowaną historię ukończonych projektów. Rekomendujemy sprawdzenie rejestru EIA (ocena oddziaływania na środowisko) i pozwolenia na budowę w lokalnym urzędzie (Tessaban Kamala) przed wpłatą rezerwacji.
FAQ
Ile kosztuje metr kwadratowy w Kamali w 2026 roku?
Mediana ceny ofertowej condominów w Kamali wynosi ok. 145 000 THB/m² (ok. 13 400 PLN/m² przy kursie 10,8). Segment ekonomiczny zaczyna się od ok. 90 000 THB/m², a premium z widokiem morskim sięga 250 000 THB/m².
Czy ceny w Kamali rosną szybciej niż w Bang Tao?
W naszych zestawieniach dynamika wzrostu cen ofertowych w Kamali w okresie 2024-2026 wynosi ok. 6-9 % rocznie, podczas gdy Bang Tao notuje 5-8 % rocznie. Różnica wynika m.in. z mniejszej podaży gruntów w Kamali, ograniczonej topografią wzgórz.
Jaki jest minimalny budżet na condominium w Kamali?
Najtańsze studio 28-30 m² w segmencie ekonomicznym (ponad 1 km od plaży) można znaleźć od ok. 2,8 - 3,5 mln THB, czyli ok. 260 000 - 325 000 PLN. Są to najczęściej jednostki w projektach w fazie budowy.
Jak wygląda sezonowość najmu w Kamali?
Szczyt sezonu to listopad - marzec, kiedy obłożenie w dobrze zarządzanych condominach sięga 80-90 %. W low season (maj - październik) obłożenie spada do 30-50 %. Średnioroczne obłożenie szacujemy na 55-70 %.
Czy cudzoziemiec może kupić condominium freehold w Kamali?
Tak, pod warunkiem że zagraniczny udział własnościowy w danym budynku nie przekracza 49 % całkowitej powierzchni. W popularnych projektach w Kamali kwota zagraniczna bywa już wyczerpana - rekomendujemy weryfikację u dewelopera lub w urzędzie Land Office przed transakcją.
Jakie koszty utrzymania ponosi właściciel condominuim w Kamali?
Opłata CAM (common area maintenance) wynosi typowo 50-120 THB/m²/miesiąc w zależności od standardu projektu. Dla jednostki 50 m² to ok. 2 500 - 6 000 THB miesięcznie. Dochodzi fundusz remontowy (sinking fund) wpłacany jednorazowo przy zakupie: zwykle 500 - 1 000 THB/m².
Jak liczba turystów na Phuket wpływa na ceny w Kamali?
Lotnisko Phuket obsłużyło w 2025 roku ponad 12 mln pasażerów (dane AoT). Wzrost ruchu turystycznego z opóźnieniem 3-6 miesięcy przekłada się na wyższe obłożenie najmu, co z kolei podnosi atrakcyjność inwestycyjną i napędza popyt zakupowy. Kamala, jako plaża popularna wśród europejskich turystów, reaguje na te trendy szczególnie wyraźnie.
Czy opłaca się kupić w presale czy na rynku wtórnym?
Presale daje niższą cenę wejścia i rozłożone płatności, ale wiąże się z ryzykiem opóźnień i brakiem natychmiastowego przychodu. Rynek wtórny pozwala od razu zarabiać na najmie i weryfikować stan techniczny, lecz wymaga pełnej wpłaty. Wybór zależy od profilu ryzyka inwestora i horyzontu inwestycyjnego.
Analizujesz zakup nieruchomości na Phuket lub Koh Samui? Napisz do nas - nasi analitycy przygotują zestawienie danych dla wybranej lokalizacji.
